Zistite náklady na zateplenie vášho domu.

ON-LINE Kalkulačka
Icon

Nehorí

chráni pred požiarom

Icon

Výborne izoluje

lambda 0,034 W/mK

Icon

Tlmí hluk

vytvára akustickú pohodu v interiéri

Icon

"Dýcha"

vysoká paropriepustnosť materiálu

Často kladené otázky

Investori, ktorí sa rozhodnú zatepliť, sa na nás často obracajú s rôznymi otázkami ohľadom výberu materiálu, správnej hrúbky, aplikácie.

Tu sú niektoré z nich:

Stačí len zatepliť, alebo je potrebné riešiť aj iné opravy na dome, aby bolo zateplenie účinné?

Zateplenie (ak teda máte na mysli iba obvodové steny) by malo byť súčasťou komplexnej opravy celého domu. Pred samotným zateplením by sa mali vymeniť otvorové konštrukcie, zatepľované steny by mali byť opravené a vyrovnané, taktiež by sa nemali zatepľovať mokré steny. Pre úplné zníženie tepelných strát by sa mali zatepliť a zrekonštruovať aj ostatné obalové konštrukcie ako šikmá či plochá strecha, podlahy na teréne a vnútorné konštrukcie, ktoré oddeľujú vykurované priestory od nevykurovaných.

U nás zatepľovali panelák, ale do 7. poschodia dali polystyrén a potom do 12. nejaký svetlozelený materiál, ktorý sa podobal na sklenú vatu kombinovanú s niečím. Je to podľa Vás štandardný postup?

Táto kombinácia je správna a robí sa z dôvodu požiarnej bezpečnosti stavieb. Legislatíva predpisuje pri obnove, resp. zateplení, použiť zatepľovací systém (ďalej ZS) s triedou horľavosti Bs1,d (ZS s použitím polystyrénu) maximálne do výšky 22,5 m, od tejto výšky je nutné použiť ZS s triedou horľavosti A1, A2- s1, d0, čo v súčasnosti spĺňajú ZS s použitím kamennej minerálnej vlny.

Aký je Váš názor na zatepľovanie domu zvnútra, nie zvonku? Ďakujem.

Interiérové zateplenie prináša značné riziká a je náročné na kvalitné prevedenie detailov. Osobne ho odporúčam iba v nevyhnutných prípadoch, keď nie je možné zateplenie z vonkajšej strany. Pri nesprávnom zrealizovaní hrozí zrážanie vlhkosti na stene pod tepelnou izoláciou, kde môže spôsobiť degradáciu tepelnej izolácie a tvorbu plesní. Taktiež je zložité vyriešiť tepelné mosty ako stropné dosky, deliace priečky a podobne.

Mám postavený dom z Ytongu lambda, ktorý podľa návodu už netreba zatepľovať. Aký je váš názor?

Určite áno, v návode sa počíta z tzv. deklarovanou lambdou (súčiniteľ, ktorý popisuje izolačnú schopnosť materiálu). Na určenie tepelno-izolačných vlastností je dôležité použiť tzv. reálnu lambdu – výpočtovú. V takomto prípade je potrebné zohľadniť lokálne tepelné mosty, nadokenné preklady a podobne. Na zateplenie takejto steny by som odporučil izolačný materiál o minimálnej hrúbke 60 mm.

Mám na dedine dom, ktorý má 40 rokov. 1/3 je z tehly, zvyšok je prístavba z porfixu. V zime nie je obývaný, len sa temperuje. Kúrenie je na elektrinu. Obytná plocha 127 m2. Myslíte, že je vhodné ho zatepliť? Ďakujem.

Zateplením docielite zníženie spotreby elektrickej energie na vykurovanie/temperovanie a, samozrejme, v lete vytvorí príjemnú klímu, zamedzí prehrievaniu budovy. Odporúčam Vám zatepliť všetky obvodové steny kamennou minerálnou vlnou, ktorá efektívne znižuje prehrievanie. Hrúbku a typ izolačného materiálu je potrebné určiť podľa druhu a hrúbky obvodových stien.

Má zmysel zatepľovať 4-poschodovú tehlovú bytovku z r. 1975 so štyrmi vchodmi, keď len krajné byty zo severu majú problémy s plesňami? Podotýkam, že severná štítová stena je už zateplená. Ďakujem za odpoveď.

Určite Vám odporúčam zatepliť celú bytovku, pretože dobre urobeným zateplením, respektíve komplexnou obnovou (zateplenie všetkých obvodových konštrukcií, výmena okien) dosiahnete nasledovné:
zamedzenie tvorby plesní,
zvýšenie vnútornej povrchovej teploty,
zníženie energetických strát,
zvýšenie akustickej a tepelnej pohody v bytoch.

Oplatí sa zatepliť aj starý dom z hlinených tehál? Ak áno, tak ako a čím?

Určite áno. Hlinené tehly majú nízky tepelný odpor, takže ich izolačné vlastnosti sú minimálne. Na zateplenie odporúčam použiť kamennú minerálnu vlnu FKD S. Konkrétnu hrúbku viem vypočítať, ale budem na to potrebovať vedieť presnú hrúbku obvodovej steny.

Je minerálna vlna zdravotne nezávadná?

Áno, minerálna vlna KnaufInsulation je zdravotne nezávadný, recyklovateľný a chemicky neutrálny materiál.

Kde všade je možné minerálnu vlnu použiť?

Minerálna vlna má široké použitie. Je možné ju použiť pre všetky stavebné konštrukcie, technické zariadenia a rozvody, kde je chránená pred priamymi klimatickými vplyvmi, napr. dažďom.

Aké sú obmedzenia použitia minerálnej vlny? Kde a v akých prípadoch ju nie je možné použiť?

Z dôvodu jej prírodného charakteru a teda určitej nasiakavosti ju nie je možné použiť na izoláciu stavebných konštrukcií pod terénom (priamy vplyv zemnej vlhkosti) a pri niektorých typoch plochých striech, kde je hydroizolačná vrstva pod tepelnou izoláciou.

Je potrebné, aby tepelná izolácia v stavbe "dýchala"? Prečo?

Áno, z hľadiska komfortu bývania je to dôležité. Počas bývania sa v interiéri produkuje vlhkosť a pary, ktoré sú schopné prejsť do exteriéru cez obvodové steny, pretože okná nie sú vždy otvorené. Preto by obvodové steny mali byť z priedušných materiálov. Pri výbere materiálov na povrchové úpravy je dôležité používať minerálne typy, resp. materiály, ktoré nepotláčajú výhody minerálnej vlny, ale naopak ešte ich zvýraznia.

Aký možný dopad má použitie tenšej vrstvy izolácie v porovnaní s odporúčanou?

Nedostatočná hrúbka izolácie môže mať za následok tepelné straty, zvýšené tepelné zisky v letných mesiacoch a nepriaznivú vlhkostnú bilanciu v konštrukciách, kedy sa rosný bod dostáva do konštrukcie, vlhkosť kondenzuje a vzniká množstvo ďalších zásadných problémov.

Aká hrúbka izolácie je potrebná na zateplenie panelového domu (pri komplexnej obnove)?

Ak vychádzame z hrúbky monolitickej steny hrubej cca 25 – 30 cm, tak hrúbka izolantu pri zateplení obvodových stien panelového domu by mala byť minimálne od 120 mm.

Aká hrúbka izolácie je potrebná na zateplenie staršieho rodinného domu?

Hrúbka izolantu pri zateplení staršieho rodinného domu je závislá hlavne od druhu a hrúbky materiálu obvodových stien. Mala by sa však pohybovať v rozmedzí od 100 – 140 mm.

Akú hrúbku izolácie odporúčate pri stavbe nového rodinného domu?

Situáciu je vždy potrebné individuálne posúdiť. Odporúčame obrátiť sa na odborníka, ktorý urobí prepočet na základe použitých stavebných materiálov obvodovej steny. Pokiaľ zatepľujete novostavbu z moderných murovacích prvkov, tak minimálna odporúčaná hrúbka je 80 mm.

Kedy je najvhodnejšie obdobie na zatepľovanie?

Zatepľovacie práce odporúčame realizovať v období jar, leto, resp. jeseň, kedy sú poveternostné podmienky stabilnejšie a optimálnejšie v porovnaní so zimnými mesiacmi.

Kedy je potrebné mať energetický certifikát budovy?

V prípade, že predávate budovu, prenajímate budovu, kolaudujete novostavbu alebo pri významnej obnove existujúcej budovy, je potrebné mať energetický certifikát. Energetická certifikácia sa vykonáva pre rodinné domy, bytové domy, administratívne budovy a polyfunkčné budovy.

Knauf Insulation © 2016 | created by people in ARSYline