Zistite náklady na zateplenie vášho domu.

ON-LINE Kalkulačka
Icon

Nehorí

chráni pred požiarom

Icon

Výborne izoluje

lambda 0,034 W/mK

Icon

Tlmí hluk

vytvára akustickú pohodu v interiéri

Icon

"Dýcha"

vysoká paropriepustnosť materiálu

Kasárne / Kulturpark Košice

Z chátrajúcich vojenských budov kultúrny komplex plný života

Rekonštrukcia schátraných starých košických kasární bola spustená v roku 2013. Jej cieľom bolo prispôsobiť jednotlivé budovy potrebám kultúrneho centra, Kulturparku. Práve na revitalizáciu starých budov, kde je riziko zvýšenej vlhkosti, je ideálnym tepelnoizolačným materiálom minerálna vlna. Je totiž prievzdušná a tak pomáha odvádzať nadbytočnú vlhkosť z interiéru.

V komplexe bolo potrebné vytvoriť novú urbánnu plochu. Tá vznikla zbúraním strohého vysokého vojenského oplotenia, skrývajúceho kasárne. Po roku už začali fungovať v plnej prevádzke.  Kasárne/Kulturpark boli najväčším z ôsmich investičných projektov Košíc ako Európskeho hlavného mesta kultúry 2013 v hodnote 24 miliónov eur. Architektonicky a historicky zaujímavé, ale donedávna chátrajúce budovy a priestranstvá, slúžia už dnes na kultúrne účely.

Z pôvodných vojenských kasární zostali tri hlavné budovy vo vlastníctve mesta, ku ktorým pribudlo osem nových pavilónov. Architekt Irakli Eristavi pomenoval každú budovu. Keďže sú to bývalé vojenské priestory , využil vojenskú medzinárodnú terminológiu známu aj z letectva. Preto sa tri hlavné budovy volajú Alfa, Bravo a Charlie. V objekte sa nachádza aj navigačný bod Zulu, známy tiež z vojenskej terminológie, z ktorého vidno všetky objekty podľa názvov.

Budovy sa rekonštrukciou stali tiež energeticky úspornejšími. Rekonštruovaná budova Alfa má dnes celkovú spotrebu energie v energetickej triede C, budovy Bravo a Charlie sú v triede B. Nové pavilóny sa dostali prevažne do triedy C. Rekonštruované budovy sú zateplené minerálnou tepelnou izoláciou s hrúbkou 120 mm na fasáde, na streche s hrúbkou 240 mm. Vykurovanie je kombináciou vykurovacích telies  a podlahového vykurovania. V centrálnej budove Alfa je vykurovacím zdrojom tepelne čepadlo voda/ voda a špičkový záložný zdroj OST, čiže odovzdávacia stanica tepla. Budovy Bravo a Charlie vykuruje tiež OST. V pavilónoch sa využívajú tepelné čerpadlá vzduch/ voda.

Z armádneho priestoru vznikla kreatívna mestská štvrť plná života. Nový kultúrny stánok v Košiciach ponúka príležitosti na stretávanie sa, kreatívnu tvorbu a prezentáciu rôznych žánrov moderného umenia. Sme radi, že naše tepelnoizolačné materiály mohli byť súčasťou takéhoto výnimočného projektu.

Investor: Mesto Košice
Hlavný inžinier projektu: Ing. arch. Irakli Eristavi, ateliér Zerozero Prešov
Tepelné izolácie : Knauf Insulation

Pripojené fotografie

Knauf Insulation © 2016 | created by people in ARSYline